CS-FaC

Forum o grze CS i klanie FaC

Ogłoszenie

Nabór do klanu FaC! Pisać na forum lub na GG Marmolada-5813500 Ciichy_01-5627970

#1 2009-01-15 18:35:18

Ciichy_01

Pro CS-owicz

5627970
Call me!
Skąd: Częsochowa
Zarejestrowany: 2009-01-15
Posty: 48
Punktów :   
WWW

Opis gry CS

Counter-Strike, potocznie „CS”, to najpopularniejszy dodatek do kultowej już gry Half-Life. Został stworzony i wymyślony wyłącznie na potrzeby gry w sieci (Internet, LAN) niespełna dziewięć lat temu (19 czerwca 1999 roku pojawiła się pierwsza beta 1.0). Od tego momentu Counter-Strike stał się jedną z najbardziej popularnych gier gatunku FPP co potwierdzają setki tysięcy ciągle aktywnych graczy oraz międzynarodowe turnieje dla najlepszych z nagrodami rzędu nawet 1 miliona złotych.
Do tej pory wydawca gry, firma VALVE, wydała na rynek komputerowy aż trzy części Counter-Strike. W marcu 2004 roku na sklepowych półkach pojawiła się część zatytułowana „Condition Zero”, która po raz pierwszy zawierała w sobie elementy Single Player (gra dla pojedynczego gracza). Pół roku później ukazał się Counter-Strike: Source stworzony na zupełnie nowym silniku graficznym jakim jest HLEngine2. Najpopularniejszy jednak jest i pozostanie Counter-Strike w wersji 1.6.

Counter-Strike: Zasady gry

Counter-Strike jest grą drużynową, w której zawodnicy (gracze) wcielają się w jedną z dwóch dostępnych stron: Antyterroryści (CT) i Terroryści (T). W zależności od wybranej przez siebie strony drużyna Counter-Strike składająca się standardowo z 5-ciu graczy ma za zadanie zniszczyć (w przypadku Terrorystów) lub ochronić (Antyterroryści) wybrane cele na mapie. Gracz rozpoczyna swoje zmagania w punkcie startowym (respawn – jeden terrorystów, jeden antyterrorystów) z podstawowym ekwipunkiem: pistoletem (USP w przypadku CT, Glock18 – T), dwoma zapasowymi magazynkami, nożem oraz pieniędzmi w wysokości 800$, które następnie można wykorzystać na zakup bardziej wydajnej broni, kamizelki kuloodpornej czy dodatkowych akcesoriów w postaci granatów czy kleszczy do rozbrajania podłożonej bomby (CT). Za każdą zwycięską rundę drużyna otrzymuje punkty do statystyki meczu oraz dodatkowe pieniądze.

Za zwycięską uznaje się rundę, w której dana strona zrealizuje swoje cele na mapie (w przypadku Terrorystów – wybuch podłożonej C4, zabicie VIP lub niedopuszczenie do odbicia zakładników, Antyterroryści – ochrona lub rozbrojenie podłożonej C4, doprowadzenie VIP do celu lub uratowanie zakładników) lub „pozbawi życia” wszystkich graczy z drużyny przeciwnej. Każda nowa runda rozpoczyna się w tym samym miejscu, z tą samą wartością „życia” (100HP) dla każdego z graczy. Ogranicza ją również czas, w którym każda ze stron zobligowana jest do wykonania zamierzonych celów.

Counter-Strike oferuje trzy podstawowe tryby rozgrywek: odbicie zakładników (Hostage Rescue), podłożenie lub rozbrojenie bomby (Bomb/Defuse) oraz zamach na ważną osobistość (Assassination). Najbardziej spopularyzowaną formą rozgrywki dostępną na wszystkich światowych turniejach jest Bomb/Defuse czyli podłożenie lub rozbrojenie bomby. Rozgrywka toczy się na specjalnie przygotowanych mapach z przedrostkiem „de_”, w których znajdują się po dwa strategiczne cele (BS – BombSite), które są głównym celem drużyny Terrorystów. Runda kończy się wówczas wtedy, gdy podłożona bomba wybuchnie (zwycięstwo T), zostanie rozbrojona (zwycięstwo CT) lub jedna z drużyn straci swoich zawodników.

Zazwyczaj spotkania w Counter-Strike pomiędzy drużynami toczone są w systemie rozgrywek MR15, co oznacza, że każda z drużyn rozgrywa odpowiednio 15 rund po stronie Antyterrorystów a następnie 15 jako Terroryści. Suma zdobytych rund w każdej ze stron daje ostateczny wynik meczu.

Counter-Strike: Jak się dołączyć do gry?

Swoją przygodę z CS’em rozpoczynamy od pobrania aplikacji STEAM ze strony producenta gry, firmy VALVE (http://steampowered.com) i założenia własnego konta. Po zainstalowaniu aplikacji STEAM możemy aktywować zakupioną grę poprzez podanie kodu STEAMKEY. Tylko w ten sposób będziemy mogli uruchomić CS’a, a następnie łączyć się z wybranym serwerem sieciowym. Po uruchomieniu CS’a klikamy w „Find Servers” (wyszukiwarka dostępnych serwerów), po czym wybierając odpowiedni serwer (lokalizacja, najlepiej Europa – najniższe pingi) klikamy w „Połącz”. Możemy także zakupić własny serwer w jednym z wielu systemów serwerów gier multiplayer - np.: www.gradobicie.pl.

Kolejne kilkadziesiąt sekund to oczekiwanie na dołączenie do wybranego przez siebie serwera gry. Niektóre serwery, zwłaszcza niepubliczne (czyli prywatne) mogą wymagać wprowadzenia odpowiedniego hasła. Aby je uzyskać należy skontaktować się z właścicielem danego serwera. Serwery prywatne (stale wymagane nałożone hasło) powstały z myślą o zorganizowanych drużynach, które aby rozwijać swoje umiejętności potrzebują prywatnej cyberprzestrzeni do rozgrywania różnorakich treningów, sparingów oraz oficjalnych spotkań. Otwarte serwery publiczne są skierowane do całej masy graczy, którzy w ramach wolnej chwili szukają niezapomnianych wrażeń i dobrej rozrywki.

Dołączenie do gry jest zatem banalnie proste. Wystarczy uruchomić CS’a, znaleźć interesujący serwer i za pomocą jednego przycisku dołączyć się do gry.
Counter-Strike: Jak sterować własnym serwerem?

Bardziej doświadczeni zawodnicy a także zorganizowane drużyny CS’a stawiają na komfort i wygodę zamawiając własny, prywatny serwer multiplayer. Dzięki temu posunięciu zawodnicy nie muszą się obawiać o miejsca na serwerach publicznych, których w godzinach popołudniowych z racji popularności gry, po prostu brakuje. Serwer prywatny to także idealne miejsce do prowadzenia meczów pomiędzy drużynami, ćwiczenia taktyk i treningu. Szeroką ofertę serwerów gier multiplayer można znaleźć między innymi w portalu Gradobicie.pl.

Własnym serwerem można sterować w dwojaki sposób. Po pierwsze przez panel administratora po wcześniejszym zalogowaniu na stronie internetowej (www.gradobicie.pl).

Przyjazny panel administratora zapewnia wszystkie podstawowe i rozszerzone opcje, które można dowolnie modyfikować. Za jego pomocą zmienimy między innymi nazwę serwera, mapę na serwerze, dodamy nowych administratorów czy zresetujemy grę. Kilka przydatnych komend, które wykonujemy w zakładce „Konsola”:

    * sv_restartround 1 – restart gry
    * changelevel (np. changelevel de_dust2) – zmiana mapy na serwerze
    * hostname „Moj serwer @ Gradobicie.pl” - zmiana nazwy serwera
    * mp_maxrounds „12” - ilość rozgrywanych rund na mapie
    * mp_friendlyfire „0” - brak obrażeń zadanych przez graczy z drużyny
    * exec (np. exec config.cfg) – ładowanie specjalnego pliku z ustawieniami serwera
    * restart – całkowity restart ustawień i serwera

Counter-Strike: Czym jest serwer do rozmów głosowych?

Każda zorganizowana drużyna Counter-Strike’a posiada serwer do rozmów głosowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu poszczególni zawodnicy danej drużyny mogą w dowolnym momencie kontaktować się z resztą zespołu w celu przekazania niezbędnych informacji i tego co w danej chwili dzieje się na mapie. To niezbędny element potyczek najlepszych drużyn CS’a.

Do najpopularniejszych serwerów głosowych wykorzystywanych w grach multiplayer należą TeamSpek oraz Ventrillo. Oba programy są darmowymi klientami i można je bez problemu pobrać z internetu.

Poradnik pochodzi z serwisu Gradobicie - serwery gier multiplayer

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.tm.pun.pl www.dolinasmoka.pun.pl www.forumok800i.pun.pl www.redmoondk.pun.pl www.naruto-forum-all.pun.pl